Macrogol ile Kabızlığa Son verin 2021

Macrogol 4000 ile tanışma hikayem

Birkaç gün önce yurt dışından (Finlandiya) Göbek Fıtığı tedavisi için gelen bir hastam vardı.

Detaylı bir şekilde muayene ettikten sonra kendisine ameliyat önerdim ve ertesi gün ameliyatını gerçekleştirdim.

Ameliyattan bir gün sonra hasta, “hocam ben bugün gayet iyiyim, ancak sadece biraz kabızlık var gibi hissediyorum“, dedi.

Genelde bu durum hareketsizliğe bağlı olarak ameliyatlardan sonra birkaç gün yaşanabileceğini söyledim.

Ayrıca, ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında verilen bazı ilaçların yan etkisinden kaynaklandığını ilettim.

Aynı zamanda bu durumun kalıcı değil, geçici olduğunu da vurguladım. Bol su içmesini ve yürüyüş yapmasını önerdim.

Hastam tatlı bir tebessümle, “hocam kusura bakmayın ama ben size söylemedim aslında yurt dışında kabızlık için bana bir ilaç veriyorlardı. Doğal bir ilaç ve yan etkisi olmayan. Ben o ilacı bugün aldım ve 2-3 saat içerisinde kabızlık geçti. Bu durumu da size bildirmek istedim hocam“, dedi.

Önce, bu ilacının bir kabızlık giderici yani “laksatif” olduğunu düşündüm.

Ancak, hastam anlatmaya devam etti. Hocam bu ilaç Finlandiya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde en çok kullanan ilaçlar listesinde ve tamamen zararsız ve doğal bir ilaçtır, dedi.

Bunu duyunca açıkçası merak ettim. Çıkarın bir göreyim neyin nesidir bu ilaç, dedim 🙂

Hasta sanki bu sorumu bekliyormuşcasına elini ceketin cebine attığı gibi ilaçı çıkarıverdi 🙂 ve buyrun hocam, dedi. İlacın kutusunu elime aldım ve üstündeki Finlandiya dili (Fince) yazıları okumaya çalıştım. Kutunun üstünde:

PEGORION 12g”, onun altında ise “macrogol. 4000” yazıyordu.

Açıkçası bu ilacı ve içeriğini daha önce görmedim, duymadım ve öğrencilik yıllarımda da okumadım. Dolayısıyla ismini notlarıma kaydettim ve daha sonra araştırmaya karar verdim.

İlaçla ilgili bir araştırma yapacağım yaptım ve sonuçları bu makalenin devamına ekleyeceğim ekledim 🙂 . Ancak şimdilik bu ilaçla ilgili çok az ve öz bir bilgi verebilirim:

Macrogol 4000 – 8 yaş ve üstü çocuk, yetişkin, yaşlı, gebe ve emziren annelerde uzun süre devam eden kabızlık (Kronik Konstipasyon) durumlarında kullanılmaktadır.

Makrogol – Etkili bir ozmotik müshil

Kabızlık, küresel nüfusun % 12’sini etkileyen üzücü bir durumdur. Bu, birçok faktörden kaynaklanabilir – lifli diyetten, egzersiz eksikliğine ve hamileliğe. Ayrıca, kabızlık kronikleşirse, birkaç ay boyunca acı verici bir şekilde devam edebilir. Ayrıca kabızlığın sonucunda makat bölgesinden hemoroid (basur) oluşabilir. (bkz Hemoroid Tedavisi)

Polyethylene glycol (PEG/macrogol 4000)

Polietilen glikollerin (PEG’ler) tarihi, 1859’da Laurenco’nun fraksiyonel damıtma ile ısıtılmış etilen glikol ve 1,2-dibromoetan ve izole oligo (etilen glikol) ısıtmasıyla başladı. PEG’ler, birleştirilmiş, dallanmamış, hidrofilik polimerlerin birimlerinin birleştirilmesiyle yapılan sentetik bir eter bağı ile etilen glikol.

Laksatifler, kabızlığın rahatsız edici semptomlarını gidermek için tasarlanmıştır ve yumuşatıcı, temas, yığın oluşturan ve ozmotik mekanizmalar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde çalışabilir. Bu çeşitlilik göz önüne alındığında, farklı müshiller insan vücudunda bir dizi yan etkiyi de tetikleyebilir. Herhangi bir yan etkiyi en aza indirmeyi amaçlayan kabızlığı tedavi etmenin oldukça etkili bir yolu makrogol olarak bilinen ozmotik bir müshildir.

Makrogol müshil olarak nasıl çalışır?

Kabızlık (konstipasyon) nedir?

Dışkının kuru ve sert olması, barsak boşaltımının güç ve seyrek olması olarak tanımlanabilir. Kabızlık (konstipasyon)

Kabızlık nasıl oluşur?

Kabızlık, barsak hareketlerinin yavaşlaması ve barsaktaki dışkının sıvı içeriğinin emilerek dışkının kurumasıyla başlar, kuruma sonucunda dışkının barsak içindeki hareketi daha da güçleşir. Sonuçta, dışkı kuru ve katı bir hal alır, seyrek ve zorlanmalı dışkılama, karın ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkar.

Makrogol hoş bir tat verici hazır içecek olarak hazırlanabilir (= oral çözelti tozu). Makrogol parçacıkları içecek içerisindeki su moleküllerine bağlanır ve bu su moleküllerini kolona taşır.

Kolonda, makrogol parçacıkları tarafından tutulan su molekülleri dışkıyı yumuşatmaya ve yağlamaya ve dışkı hacmini hafifçe artırmaya yardımcı olur. Dışkı hacmindeki küçük artış, yumuşatılmış dışkıları bağırsaklara doğru hareket ettirerek kolon peristalsisini harekete geçirir.

Bu, kabızlık hastalarını rahatlatan dışkılama refleksini başlatır.

Makrogolün avantajları

Diğer ozmotik müshillerin aksine, makrogol alışkanlığa yol açmaz ve bir dizi başka yararlar sunar. Örneğin, çevredeki dokulardan kolona su çekilmesini gerektirmez ve bu nedenle dehidrasyonu önler. Aynı zamanda, ortalama dışkı sıklığı diğer müshil maddelere göre daha yüksektir, dışkıyı geçmek için gereken süzme daha düşüktür.

“Kabızlık, dikkate alınması gereken ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir durumdur. Hastalıklar, tedavi için kullanılan ilaçlar, duygusal stres gibi pek çok sebebi bulunan kabızlık yaygın görülen problemlerden biridir. Erişkinlerin %40’a kadar çıkan bir oranında kabızlık görülebilmektedir.” Prof. Dr. Levent Erdem

Makrogolun yardımcı olabileceği hasta aralığı çok geniştir. Pediatrik kullanım için güvenli, iki yaşından küçük çocuklar için özel hazırlıklar mevcuttur, hamile ve emziren kadınlar da kısa süreli tedavilerden yararlanabilir. Makrogol, başka birçok ozmotik laksatif alamayan kardiyovasküler hastalık veya böbrek yetmezliği gibi hastalara da önerilmektedir.

Son olarak, diğer müshillerin yan etkilerinden farklı olarak makrogol:

 • Mide ağrısı riskini azaltır
 • Minimum iyon kaybını sağlamak için elektrolitler ile birleştirilebilir
 • Besin emilimini etkilemez
 • Kolon boyunca etkilidir
 • Şişkinliğe neden olmaz
 • Kolon asidifikasyonuna neden olmaz

Hasta deneyimini geliştirmek için çeşitli hoş lezzetler sunan makrogol, kabızlığın rahatsızlık verici belirtilerini hafifleten güvenli ve etkili bir müshildir. Meyve suyu veya diğer sıvılara karıştırılabilen tatlandırılmamış versiyonlar da mevcuttur.

Kullanım endikasyonları

Macrogol, yetişkinlerde ve çocuklarda kabızlığın tedavisinde faydalıdır.

Ürünün açıklaması

Macrogol 4000 veya 3350 bağırsakları doğal olarak düzenler; kronik kabızlık durumlarında ve zaman zaman usulsüzlük durumlarında belirtilir.
Macrogol 3350, emilmeyen ve bağırsak mikrobiyotası tarafından metabolize edilmeyen yüksek moleküler ağırlıklı polimerlerin bir karışımıdır. Macrogol 3350, suyu bağırsak seviyesinde tutan saf ozmotik bir ajan olarak görev yapar; bu, bağırsak peristalsisini veya dışkıların yumuşamasını ve sonuçta kramp, karın ağrısı veya acil durum koşullarına neden olmadan tahliyeyi teşvik eder.

 • bağırsakta emilmez
 • Dışkıda değiştirilmemiş bir şekilde atılır
 • fermantasyon yapmaz
 • Mukozayı tahriş etmez
 • Etkinlik zamanla azalmaz
 • 3 yaşından büyük çocuklar tarafından alınabilir.

DOZAJ ve UYARILAR

Aksi belirtilmediği sürece, önerilen Macrogol 4000 veya 3350 dozu

 • Yetişkinler, yaşlılar ve 12 yaşından büyük çocuklar: 1 poşetin tamamı (13.3 g) günde 1-3 kez, içeriğini 125 ml suda seyreltin (1 bardak durgun su)
 • 7-11 yaş arası çocuklar: Günde iki kez yarım poşet (6.65 g), içeriği 62.5 ml suda (yarım bardak durgun su) seyreltin
 • 3-6 yaş arası çocuklar: yarım poşet (6.65 g) günde bir kez, içeriği 62.5 ml suda (yarım bardak durgun su) seyreltilir
 • 3 yaşın altındaki çocuklara vermeyin.
 • Gluten ve laktoz içermez.

Eczanelerde çok farklı adlar altında bu ürünü bulmak mümkündür: Normalene® Macrogol 3350, polyethylene glycol 3350, PEG, PEGORION 12g, Movicol, DulcoSoft, SoftLax, MiraLAX,ClearLAX, Osmolax, GlycoLax.

Kaynaklar:

https://montefarmaco.com/en/laxatives/normalene-macrogol-3350/

https://www.hermes-pharma.com/innovation-center/featured-products-and-dosage-forms/macrogol/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21845807

http://www.milliyet.com.tr/kabizligin-cozumu-artik-cok-kolay-pembenar-detay-markalardanhaberler-2074769/

https://www.drugs.com/international/macrogol.html


Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com