Hemoroid yapan bu 6 şeye aman dikkat!!!

Toplumda makat şikayetlerine fazla önem verilmez, insanlar utanır ve doktora gitmek istemez. Bu üzücü bir durum. Çünkü basur da tansiyon ve şeker gibi bir hastalıktır. Bu hastalıktan kim kurtulmak istemez ki !!?

Bu makaleyi tedavisini gerçekleştirdiğim yüzlerce hastadan yola çıkarak yazdım. Sizin de şikayetlerinize derman olmasını ümit ederim..

Basur (mayasıl) nedir?

Basur, makat damarlarının meme tarzında şişmesidir. Halk arasında hemoroidmayasılbabasıl ve buasir denir. Basur tek başına bir hastalık olabilir veya bir başka hastalığın belirtisi olabilir. Mesela kabızlık veya kötü huylu barsak hastalığı.

Basur Neden Olur?

Makat bölgesinde basınç artınca hemoroid oluşabilir. Damar uçları meme tarzında şişmeye başlar ve buna hemoroid pakesi denir.

Peki basur neden kaynaklanır?

  • Kabızlık, ishal, tuvalette uzun bekleme (cep telefonu veya tabletle alışkanlığı),
  • spor (ağırlık kaldırma, bisiklet, motosiklet ve ata binme, kürek çekme),
  • cinsel birleşme (anal yolla),
  • şişmanlık (obezite), gebelik,
  • yaşlılık ve hareketsizlik (uzun süre oturmak veya ayakta durmak) gibi durumlar basıncı arttırabilir.
  • COVID-19 (Coronavirus). Son aylarda ülkemizde ve dünyada coronavirüsü pandemisi nedeniyle hemoroid vakalarında da artış görüldü. Bunun iki ana sebebi var. İlki daha az hareket edilmesi, iş ve okulların tatil edilmesi nedeniyle insanların daha uzun süre evde kalma süreleri oldu. Haliyle TV, bilgisayar ve telefonlar başında geçirilen zaman uzadı. Bu durum makat bölgesindeki basur memelerinin şişmesine yol açtı. İkinci sebep ise COVID-19 hastalığında kanın pıhtılaşma oranındaki artış var olan sessiz basur memelerinde pıhtılaşmaya yol açtı (Tromboze Eksternal Hemiroid).

İki ana çeşidi vardır iç ve dış basur. Latincede iç basura internal hemoroid, dış basur da eksternal hemoroid denir.

Basur olduğumu nasıl anlarım?

Makalenin Devamını okumak için → TıklayınYararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com