Vajina Sarkması kolay çözüm

Vajina Sarkması – Bayan ve kadınlarda belirli bir yaştan sonra vajina dış dudaklarında (labia) büyüme, uzama, kararma ve sarkma meydana gelebilir, bu durumun tıbbi olarak düzeltilmesine ise “Labioplasti” veya Labiaplasty adı verilir.

Belirtiler

Bayanlar bu durum çok yaygın olmasına rağmen tedavi talebinde bulunan hastaların sayısı oldukça nadirdir. Bunun nedeni ise toplumda genital bölge ile ilgili sıkıntıların maalesef utanç verici olarak düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Böylelikle sıkıntılar ömür boyu örtbas edilir veyahut görmezden gelinir. Ancak devam eden bu sıkıntılardan hem kadın hem de erkek etkilense de bu durumu karşı tarafa yansıtmamaya çalışır.

Vajina Sarkması tedavi edilmezse ne olur?

Hastalardan sık gelen sorulardan birisi de budur, hocam tedavi edilmez ise bu durum tehlikeli mi? hangi sıkıntıları yaratır? ameliyat olmamız şart mı?

Aslında cinsel anlamda bakıldığında kadın ve erkek arasında zaman süreci içerisinde bir çok soruna yol açabilir, örneğin

  • Cinsel soğukluk
  • İsteksizlik
  • Erken boşalma
  • Sertleşme sorunları
  • Enfeksiyon. Cinsel yolları ve İdarar yolları enfeksiyonu. Bu enfeksiyonlar her iki partnerde de görülebilir.
  • Doku dönüşümü. Sürtünme ve kronik irritasyona bağlı olarak zamanla bölgede kötü huylu doku oluşumu veya dönüşümü de olabilir (kanser, displazi, metaplazi).

Bütün bu durumlar kadın/bayanın kendine olan özgüvenini yitirmesine neden olabilir.

Oysa ki bu sıkıntının tedavisi oldukça basittir, zor olan utangaçlık ve çekingenliklerimizi yenmektir!

Vajina Sarkması nasıl Tedavi edilir?

Steril ameliyathane şartlarında lokal, spinal veya genel anestezi altında cerrahi müdahale uygulanır. Kısa süren (10-15 dk) bu müdahale esnasında şekil ve fonksiyon bozukluğuna neden olan sarkık labia dudaklar kırpılır ve eski vajina estetiği durumu elde edilir.

Yapılacak olan müdahalenin asıl amacı vajina estetiğinden ziyade yukarıda bahsetmiş olduğum cinsel ve fonksiyonel açıdan anatomik onarımının sağlanmasıdır. Hasta dilerse aynı gün içerisinde taburcu edilebilir. Müdahaleden sonra minimum 3 günlük yatak istirahatı gereklidir. Vajina bölgesinden mukoza altında bağ dokuları az olduğundan dolayı operasyon sonrası oluşan ödem 2-3 hafta azalar devam edebilir.

Labianın son halini görmek için 6 ay süre geçmesi gerekir.

Labioplasti Komplikasyonları

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi uygulanan anestezi ve cerrahi işlemin belirli riskleri vardır bunların arasında ameliyat sonrası kanamalar, ödem oluşumu, bölgenin enfeksiyon kapması ve dikişlerin açılması gibi durumlardır. Özellikle labioplasti (vajinoplasti) ile ilgi komplikasyon ise müdahale esnasında labianın fazla kesilmesidir.

Bu durum iyileşme sürecinde vajina dudaklarının normalden kısa görünmesine ve vajinada sık sık kuruluk yaşanmasına yol açar. Son olarak bölgede geçmeyen ağrılara (özellikle cinsel birleşme esnasında) ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Hastaların labiaplasti istemesinin nedenleri

Kadınlar, bisiklet sürerken veya cinsel ilişki sırasında, kaşıntı, tahriş ve kişisel bakım sırasında labyanın bükülmesinden ve çekilmesinden kaynaklanan ağrı gibi çeşitli nedenlerle ameliyatı tercih eder.

Labiaplastinin maliyeti nedir?

Labioplasti estetik müdahaleler türüne girmektedir. Yani herhangi bir kurum ödemesi yoktur. Labioplasti ameliyatının 2019 yılı fiyatı yapılacak ameliyat yöntemi, hastanın genel durumu ve anestezi türüne bağlı çok farklılık gösterebilir. Dolayısıyla fiyatla ilgili detaylı ve faydalı bilgi almak için önce muayene olmanız gerekir.Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com