Meme protezi kanser yapar mı?

Fransa’da nadir görülen bir kanser çeşidine neden olduğu için meme protezi yasaklandı. Fransa meme protezini yasaklayan ilk ülkedir.

Fransa Ulusal Ecza ve Sağlık Ürünleri Ajansı’ndan (ANSM: Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé) yapılan bilgilendirmede, nadir görülmesine rağmen ciddi risk teşkil eden bir kanser türüne neden olabileceği için meme protezlerinin önlem babında yasaklandığı belirtildi. BBC kanalının yaptığı habere göre yasağın, altı firma tarafından üretilen pürüzlü yüzeye sahip protezler için geçerli olduğu vurguladı.

59 Meme kanser durumu saptandı, 3 hasta vefat etti

Fransa’da Meme protezi ile bağlantılı 59 kanser hastası tespit edildi, bu hastaların üçünün hayatını kaybettiği bilgisi verildi.

Meme protezi neden kanser yapar?

Meme protezlerinin dış yüzeyindeki pürüz arttıkça, bağışıklık sistemine saldıran anaplastik büyük hücreli lenfoma riskinin yükseldiği ifade edildi.

ANSM ajansı, ayrıca pürüzlü yüzeye sahip meme protezleriyle bağlantılı anaplastik büyük hücreli lenfoma vaka sayısının, 2011’den bu yana dikkat çekici biçimde arttığına işaret etti.

Sırada KANADA var

Bu kararla Fransa, pürüzlü yüzeye sahip meme protezlerini yasaklayan ilk ülke oldu. Ancak ANSM, kadınların bu protezleri çıkarmak için bir ameliyata girmeleri konusunda yorum yapmadı. ANSM, ‘riskin nadir olmasını’ buna gerekçe olarak gösterdi.

Kanada da aynı protezlerin kullanımını durdurmayı hedeflediğini açıklamıştı. Kanada, bu konuyla ilgili 28 vaka tespit ettiğini duyurmuştu.Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com