PCR testi nedir ve nerede yapılır?

PCR testi, Polimeraz Chain Reaction (poliemeraz zincir reaksiyonu) kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmışıdır. En ileri moleküler bir tanı tekniğinin adıdır. Bu test son günlerde COVID-19 (Coronavirus) hastalığı ile çok fazla duyulmaya başlandı.

PCR tekniğinin üstünlüğü, çok az sayıdaki bir mikrobu da tespit edebilmesidir. Tekniğinin esası, az sayıdaki etkenleri (DNA veya RNA) çoğaltarak ölçülebilir hale getirmeye dayanmaktadır. Bu nedenle, hastalık etkenleri çok az sayıda olsalar bile, bu test ile erken dönemde ve hızlı şekilde tespit edilebilmektedirler.

Multipleks PCR testi nedir?

Multipleks PCR testi ise, devrim niteliğinde yeni bir gelişmedir ve bu tekniği daha ileriye taşınmıştır. Normal PCR Testi ile tek çalışmada tek bir hastalık etkeni saptanabilirken, Multipleks PCR testi ile çok sayıda hastalık etkeni tek bir çalışmada ve kısa sürede saptanabilmektedir. Örneğin, Multipleks PCR ile solunum yollarında 22 virüs ve bakteri, dışkıda ishal yapan 17 virüs, bakteri, parazit, 4-5 saat gibi kısa sürede saptanabilmektedir.Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com