Otofaji nedir?

Bu makalede az bilinen bir bilimsel gerçeğe değineceğim; kilo vermenin, daha genç görünmenin ve yaşamı uzatmanın yeni ve doğal yolu..

Otofaji, vücutta hücresel düzeyde meydana gelen ve bazı hastalıklara yakalanma olasılığını azaltan ve ömrünü uzatan doğal bir yenileme (rejenerasyon) işlemidir.

Otofaji ismi 1963 yılında Belçikalı biyokimyacı Christian de Duve tarafından ortaya atılmıştır. 1990‘lı yıllarda mayada otofaji ile ilgili genlerin tanımlanması, araştırmacıların otofajinin mekanizmalarını belirlemesine olanak tanır. 2016 yılında, Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi, otofaji mekanizmaları konusundaki keşiflerinden dolayı Nobel Ödülü’nü kazandı. Bunlar, Parkinson ve demans gibi hastalıkların daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.

O zamandan beri ilaç şirketleri ve akademisyenler, süreci uyaracak ilaçları bulmak için yarışıyorlardı ve diyet ve sağlık uzmanları, oruç tutmanın, yüksek yoğunlukta egzersiz yaparak ve karbonhidratları kısıtlayarak sürecin doğal olarak uyarılmasını iddia ederek yarışa girdi.

Peki bilim adamları ne söylüyor?

Cambridge Üniversitesi ve İngiltere Demans Araştırma Enstitüsü’ndeki moleküler nörojenetik profesörü Dr David Rubinsztein, “Kesinlikle farelerdeki deneylerden elde edilen kanıtlar bunun olacağını düşündürmektedir” dedi.

“Genetik araçlar veya ilaçlar veya oruç kullanarak süreci başlattıkları çalışmalar var ve bu durumlarda hayvanlar daha uzun yaşama ve genel olarak daha iyi formda olma eğilimindedir.”

Ancak, bunun insanlara nasıl tercüme edildiğinin henüz net olmadığını söyledi.

“Örneğin, farelerde, oruç gibi beyinin 24 saat içinde ve vücudunun bazı bölgelerinde karaciğer gibi etkilerini çok daha hızlı görüyorsunuz. Ancak oruç tutmanın iyi olduğunu bilmemize rağmen, yine de, insanların faydalarını görmek için tam olarak ne kadar oruç tutmaları gerektiği bilmiyoruz”dedi.

Bu, oruç tutmak otofajiyi teşvik ediyor ve faydaları da diğer çalışmalarla kanıtlandı, dedi.

Otofaji nedir?

Otofaji, “kendi kendine yiyen” ve “içi boş” anlamına geliyor. Oto (auto) ve Faji olarak iki kelimeden oluşur. Antik Yunan kökenli bir kelimedir ( aὐτόφαγος autóphagos).

  • Hücrelerin bileşenlerini bozduğu ve geri dönüştürdüğü doğal süreçtir.
  • Enerji için yakıt ve hücre yenilenmesi için yapı taşları sağlar
  • Enfeksiyondan sonra, otofaji bakteri ve virüsleri yok edebilir
  • Hücreler, yaşlanmanın vücut üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek için hasarlı protein ve organellerden kurtulmak için otofajiyi kullanır.

OTOFAJI, hücresel bileşenlerin düzenli olarak parçalanmasını ve geri dönüşümünü sağlar. Makrootofizyondaki hedeflenmiş sitoplazmik unsurlar, otofagozom olarak bilinen çift membranlı bir vezikül içindeki hücrenin geri kalanından izole edilir. Otofagosom sonunda lizozomlarla kaynaşır ve içerikler bozulur ve geri dönüştürülür.

Hastalıkta OTOFAJI strese adaptif bir yanıt olarak görülürken hayatta kalmayı sağlarken diğer durumlarda hücre ölümünü ve morbiditeyi artırdığı görülmektedir. Açlık durumunda, hücresel bileşenlerin parçalanması hücresel enerji düzeylerini koruyarak hücrenin hayatta kalmasını sağlar.

Otofaji Çeşitleri

Oto-fajinin dört yolu vardır ve bunlar oto-fajiye bağlı genler ve bunlarla ilişkili enzimler aracılıdır:

  • Makro-oto-faji
  • Mikro-oto-faji
  • CMA-oto faji, chaperone aracılı
  • Mito-faji


Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com