Mezoterapi nedir? Hangi durumlarda yapılır?

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi, cildi gençleştirmek ve sıkılaştırmak ve ayrıca aşırı yağı gidermek için kullanan bir tekniktir. Bu teknikte vitamin, enzim, hormon ve bitki özleri enjeksiyonu uygulanır.

Bu tekniği ilk olarak 1952’de Fransa’da Dr. Michel Pistor geliştirdi. Başlangıçta ağrıyı hafifletmek için kullanıldı. O zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın diğer bölgelerinde popülerlik kazanmıştır.

Dr. Michel Pistor, 1952/Fransa
Dr. Michel Pistor, 1952/Fransa

Bugün, Mezoterapi aşağıdaki durumlar için kullanılır:

 • mide, uyluk, kalça, bacak, kol ve yüz gibi bölgelerdeki yağları gidermek için
 • selüliti azaltmak
 • soluk kırışıklıklar ve çizgileri azaltmak
 • gevşek cildi sıkılaştırmak
 • vücudu yeniden yapılandırmak (reform)
 • pigmentli cildi hafifletmek
 • saç dökülmesine neden olan alopesi tedavisi

Teknik, cildin orta tabakasına (mesoderm) bir dizi enjeksiyon sağlamak için çok ince iğneler kullanır. Mezoterapinin arkasındaki fikir, cilt dolaşımına neden olan zayıf dolaşım ve iltihaplanma gibi altta yatan sorunları düzeltmesidir.

Ektoderm, endoderm ve mezoderm
Ektoderm, endoderm ve mezoderm

Mezoterapide enjekte edilen maddeler için standart bir formül yoktur. Doktorlar aşağıdakiler dahil birçok farklı çözüm kullanır:

 • vazodilatörler ve antibiyotikler gibi reçeteli ilaçlar
 • kalsitonin ve tiroksin gibi hormonlar
 • kollajenaz ve hiyalüronidaz gibi enzimler
 • bitkisel özler
 • vitaminler ve mineraller

Mezoterapi Fiyatı ne kadar?

Mezoterapinin maliyeti, aldığınız tedavinin türüne ve ihtiyacınız olan seans sayısına bağlıdır. Genel olarak, tek bir oturumun maliyeti 250 ile 600 TL arasındadır. Mezoterapi kozmetik olduğundan ve tıbbi olarak gerekli olmadığından, sigorta şirketleri genellikle maliyeti karşılamaz.

Nasıl hazırlanır?

Ne bekleyeceğinizi öğrenmek için önceden doktorla görüşeceksiniz. İşlemden bir hafta önce aspirin, Coumadin ve diğer nonsteroid antienflamatuar ilaçlardan (NSAID) kaçınmanız gerekebilir. Bu ağrı kesiciler mezoterapi sırasında kanama ve morarma riskinizi artırabilir.

Seans sırasında ne olur?

Her seans sırasında cildiniz bir krem yardımıyla uyuşturulabilir. Daha sonra özel ve kısa iğne kullanarak bir dizi enjeksiyon yapılacaktır. İğne, arka arkaya birçok enjeksiyon uygulamak için mekanik bir tabancaya tutturulabilir.

Seans sırasında ne olur?

Enjeksiyonlar, tedavi ettiğiniz duruma bağlı olarak, cildinize 1-4 milimetre arasında farklı derinliklerde verilebilir. Doktorunuz iğneyi açılı olarak cildinize yerleştirebilir veya enjekte ederken bileğinizi çok hızlı bir şekilde kaydırabilir. Her enjeksiyonda cildinize sadece küçük bir damla yerleştirebilir.

İstenen etkiyi elde etmek için muhtemelen birkaç mezoterapi seansına ihtiyacınız olacaktır (örneği 3-15 senas). İlk başta, enjeksiyonları her 7-10 günde bir alacaksınız. Cildiniz düzelmeye başlarsa, tedaviler iki haftada bir veya ayda bir kez uygulanır.

Mezoterapi ne kadar etkilidir?

Mezoterapinin işe yarayıp yaramadığını söylemek zor, çünkü tedavide çok sayıda farklı içerik ve yöntem kullanılıyor. Tekniği test etmek için birkaç çalışma yapılmıştır. Ve yapılan çalışmaların çoğu küçük çaplıdır.

Mezoterapi ile ilgili yapılan araştırmalar, cilt gençleştirme için pek bir fayda sağlamamıştır. 2012 araştırması Güvenilen Altı ay boyunca tedavi gören altı kişinin kaynağı, kırışıklıklarda gerçek bir gelişme göstermedi. Ve vücut çalışması için mezoterapi alan 20 kadının Güven Kaynağı, uyluk boyutunda bir azalma bulamadı.

Liposuction ile nasıl karşılaştırılır?

Mezoterapi, istenmeyen yağların giderilmesi için liposuction’a cerrahi olmayan bir alternatif olarak kabul edilir.

Liposuction, yağları mideniz, uyluklarınız ve sırtınız gibi bölgelerden kalıcı olarak temizler. Estetik cerrahlar bu prosedürü cildinizdeki küçük kesiklerden ince bir plastik tüp yerleştirerek ve daha sonra cerrahi bir vakum kullanarak yağı emerek gerçekleştirirler. Liposuction anestezi altındayken yapılır.

Liposuction nasıl yapılır?

Liposuction yağın kalıcı olarak giderilmesinde etkili kabul edilmesine rağmen, iyileşme altı haftaya kadar sürebilir. Ayrıca sinir ve kan damarı hasarı, düzensiz cilt konturları, yanıklar ve enfeksiyon gibi riskleri de vardır. Ve liposuction biraz pahalı bir yöntemdir. ABD’de 2016 yılında, prosedürün ortalama maliyeti 3.200 $ idi.

Mezoterapi, liposuction kadar invaziv bir prosedür değildir. Kesik yok. Bir seansta 250 ila 600 TL arasında, maliyet liposuction’dan çok daha düşüktür. Ancak, istediğiniz sonuçları almak için 10 veya daha fazla seansa ihtiyacınız olabilir.

Mezoterapinin yağları gidermek için ne kadar iyi çalıştığı açık değildir. Test etmek için yeterli araştırma yapılmamıştır ve kullanılan yöntemler, nerede yaptığınıza bağlı olarak farklılık gösterir.

Enjeksiyon lipoliz mezoterapiye benzer başka bir invaziv olmayan tedavidir. “Mezoterapi” ve “enjeksiyon lipoliz” terimleri eşanlamlı olarak kullanılır, ancak biraz farklıdırlar.

lipoliz nedir? nasıl yapılır?

Enjeksiyon lipolizi sırasında doktorunuz, yağı parçalamak için deri altındaki yağ tabakasına fosfatidilkolin ve deoksikolat enjekte eder. Mezoterapide olduğu gibi, enjeksiyon lipoliz çalışmalarını gösteren çok az kanıt vardır.

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği, yağın giderilmesi için enjeksiyon lipoliz veya mezoterapi önermez. Bu tedavilerin işe yaradığını doğrulamak için yeterli araştırma olmadığını söylüyorlar.

Mezoterapinin Yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Mezoterapi uygulayan insanlar, eğitimli bir uygulayıcıya giderseniz risklerin minimum olduğunu söyler.

Bildirilen yan etkiler şunlardır:

 • mide bulantısı
 • Ağrı
 • duyarlılık
 • şişme
 • kaşıntı
 • kızarıklık
 • morarma
 • enjeksiyon bölgesinde şişlikler
 • cildin koyu lekeleri
 • döküntü
 • enfeksiyon
 • yara izleri

İyileşme nasıl bir şey?

Mezoterapi noninvaziv olduğu için genellikle yaşam aktivitelerinde kesinti olmaz. Birçok insan düzenli faaliyetlerine hemen dönebilir. Diğerlerinin enjeksiyon bölgelerindeki şişme ve ağrı nedeniyle bir gün izin alması gerekebilir.

Alt çizgi

Mezoterapi, istenmeyen yağ ve vücut şekillendirmesini gidermek için umut verici bir tedavidir. Ancak, güvenliği ve etkinliği hala kanıtlanmamıştır. Yapılan çalışmaların çoğu mezoterapiye ağrı tedavisi için bakmıştır – kozmetik tedavi için değil.

Bir prosedür olarak mezoterapi ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamıştır, ancak tedavide kullanılan bileşenlerin çoğunun diğer durumları tedavi etmek için FDA onayı vardır. İçerikler FDA onayına sahip olduğu sürece mezoterapi için kullanılabilir. Bu, onaylanmış bileşenlerin etiket dışı kullanımı olarak kabul edilir.

Uygulayıcılar mezoterapi için herhangi bir standart formül kullanmazlar. Bu, bir doktorla başka bir doktordan tamamen farklı bir tedavi alabileceğiniz anlamına gelir. Mezoterapiyi denemek istiyorsanız, prosedürle ilgili çok deneyime sahip lisanslı bir doktora görünün. Bu, yan etkileri en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Mezoterapi saç dökülmesi için kullanılabilir mi?

Saç için mezoterapi

Kırışıklıkların tedavisine ve istenmeyen yağların giderilmesine ek olarak, mezoterapi alopesi kaynaklı saç dökülmesini tedavi etmek için de kullanılır. Tedavi, doğal bitki özlerini, vitaminleri veya finasterid ve minoksidil gibi ilaçları kafaya enjekte eder.

Saç dökülmesi için mezoterapi uygulayan insanlar bunu iddia eder:

 • saç folikülü içindeki ve çevresindeki hormon dengesizliklerini düzeltir
 • saça besin verir
 • kan dolaşımını iyileştirir

Bununla birlikte, mezoterapinin diğer kullanımlarında olduğu gibi, saç dökülmesi için işe yaradığına dair çok az kanıt vardır. Enjekte edilen maddelerin çoğu, saçları yeniden büyütme çalışmalarında gösterilmemiştir. Sadece finasterid ve minoksidil çalıştıklarını gösteren kanıtlara sahiptir.

Yararlanan kaynak: healthlineYararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com