Lokal Anestezinin bilinen avantajları nelerdir?

lokal anestezi ne demek?

Lokal anestezi, vücudun sadece belirli bir bölgesini uyuşturan bir anestezi türüdür. Bu tür anestezi uygulandığında hasta uyanıktır. Bilinciyerindedir. Her şeyin farkındadır. Ameliyattan sonra ilacın dozuna bağlı olarak bazı yan etkiler görülebilir.

En çok görülen yan etkisi başağrısıdır. Bunun dışında mide bulantısı ve yüksek ateş görülebilir.

Lokal anestezi (LA) yapıldıktan ne kadar sonra ameliyat yapılabilir?

“Lokal anestezi yapıldıktan sonra ilacın dokulara geçmesi için en az 5-10 dakika beklenmelidir. Buradaki amaç hastanın hiçbir şekilde ağrı duymamasını sağlamaktır. Çünkü bir kere ağrı duyan bir hastaya, lokal anestezi etkisini gösterse bile o bölge ağrıyormuş gibi gelebilir.”

Lokal anestezinin etkisi ne kadar sürer?

“Lokal anestezinin etki süresi kullanılan ilaca bağlıdır. Etki süresini uzatmak için lokal anesteziklerin içine bazı ‘damar büzücü’ maddeler de karıştırılabilir örneğin adrenalin ve nor-adrenalin. Kullanılan ilaca göre lokal anestezinin etki süresi bir saatle dört saat arasında değişebilir.”

Kullanım Formülü

Lokal anestezik maddelerin sprey ya da krem şeklinde olanları hangi durumda kullanılır ve enjeksiyonla aynı etkiyi gösterirler mi?

“Sprey şeklindeki lokal anestezik maddeler ağız, burun içi gibi ince tabakalara (mukoza) püskürtülerek uygulanır. Kremler ise hem mukozalara, hem de cilde tatbik edilebilir. Krem şeklindeki lokal anestezikler ince bir tabaka olan mukozalardan çabuk emildiği için daha kısa sürede etki gösterirler. Buna karşın cilde uygulanan anestezi kremlerinin etkili olabilmesi için en az 1-1,5 saat beklenmesi gerekir. Enjeksiyon şeklindeki lokal anesteziklerin etki süreleri ise direkt do­kuya geçmeleri yüzünden çok daha hızlıdır.”Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com