Kahvenin Kanseri nasıl önler?

Sabahları dinç olmak veya öğleden sonraki çökmelerden kurtarmaya yardımcı olması için birçok insan her gün kahve içiyor. Ancak kahve size daha fazlasını yapabilir. Son araştırmacılar kahvenin karaciğere iyi geldiğini gösteriyor.

Hastalıkları Önleme

Yapılan araştırmalar, kahve içenlerin daha az düşük yakalanma ihtimali olduğunu hastalıklar şöyledir:

 1. Karaciğer kanseri (Hepatokarsinom)
 2. Rahim kanseri (endometriyum CA)
 3. Karaciğer fibrozu, Hepatit, alkol kullanımına bağlı bozukluklar
 4. Siroz (fibrozun geç bir evresi). Bu hastalık ilerledikçe, karaciğer işini yapmakta daha zorlanır
 5. Karaciğer hücreleri çok fazla yağ depoladığında gelişen alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (hepatosteatoz). Bu ayrıca karaciğerin gerektiği gibi çalışmasını engeller.

Eğer kocaman bir kahve seversenseniz, haber daha iyi olur.

Ne kadar içerseniz, karaciğer hastalığı şansınız azalır. Yapılan son araştırmalara göre, günde 2 bardak kahve siroz oranını %44 günde 4 bardak ise %65 oranında düşürdüğünü bildiriyor.

Kahve Hastalıklara adeta savaş açıyor

Karaciğerle ilgili bir sorununuz varsa, kahve bu konuda da yardım edebilir. Araştırmalar, tipik olarak günde 1 ila 3 fincan arasındaki orta miktarların aşağıdaki koşulları azalttığını gösteriyor:

 • fibroz, fibrosis
 • Siroz
 • Hepatit B ve C
 • Alkolle ilgisi olmayan yağlı karaciğer hastalığı

Nasıl Yardımcı Olur?

Kafeine ek olarak, kahvede 1000’den fazla kimyasal mevcuttur. Bu kimyasallar insan vücudunda hangi yararlı etkilere neden olduğu hala araştırılıyor. Bulmacanın birkaç parçası şöyledir:

Vücudunuz kafeini sindirdiğinde, fibrosise neden olan skar dokusunun büyümesini yavaşlatan paraksantin diye bir kimyasal üretir. Bu durum, karaciğer kanseri , alkol ile ilişkili siroz, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve hepatit C ile mücadelede yardımcı rol oynamaktadır.

Kahvedeki iki kimyasal madde, “kahweol” ve “cafestol”  kansere karşı mücadelede yardımcı olabilir. Çalışmalar, orta derecede şekerli kahve, karaciğer kanseri, hepatoselüler karsinomun en yaygın türü için ana tedavilerin yanında çalışabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, kahve içerisindeki asitler, hepatit B’ye neden olan virüse karşı çalışabilir.

Araştırmalar, kahvenin erkeklere ve kadınlara eşit olarak etki gösterdiğini tespit etti.

İlaç niyetine Kahve

Araştırmalar, kahvenin karaciğer hastalığına karşı savaşta önemli bir silah haline gelebileceğini gösteriyor. Sonuçta, elde etmek kolaydır ve fazla masrafa gerek yoktur.

Ancak bu noktada, yapılan çalışmalar herhangi bir miktarı önermek için yeterli bilgiye sahip değiller. Ayrıca kahve herkes için önerilmeyebilir. Karaciğere yardımcı olmasına rağmen, başka koşulların olma şansınızı artırabilir.

Örneğin, içindeki bazı kimyasallar kolesterol seviyenizi veya tansiyonunuzu artırabilir. Dolayısıyla bazı koşullarda dikkatli kullanılmalıdır:

 • Yüksek tansiyonlu insanlar
 • Çocuklar ve gençler
 • Yaşlılar

Kahve ne kadar iyi olursa olsun, karaciğerinize iyi bakmanın anahtarı hâlâ yaşam tarzınızdır. Sağlıklı yiyecekler yiyin, alkolü azaltın veya kesin, sigarayı azaltın veya bırakın, kilonuza dikkat edin ve düzenli egzersiz yapın 🙂Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com