İşte Genital Siğillerin kesin ve kalıcı Çözümü (kondilom)

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en yaygın türlerinden biridir. Cinsel açıdan aktif olan tüm insanlarda, neredeyse yaşamları boyunca bir noktada genital siğillere neden olan virüs (Human papilloma virüsü HPV) bulaşmıştır. Enfeksiyon oranı kadınlarda daha yüksektir.

Adından da anlaşılacağı gibi, genital siğil, genital bölgenin nemli dokusunu etkiler. Genital siğiller küçük, et renkli yumrular gibi görünebilir veya karnabahar benzeri bir görünüme sahip olabilir. Çoğu durumda, siğiller görülemeyecek kadar küçüktür.

genital siğiller
genital siğil

Vücudunuzda başka yerde görülen siğil gibi, genital siğiller de insan papilloma virüsünden (HPV) kaynaklanır. Bazı genital HPV suşları kansere neden olabilir. Aşılar, bazı genital HPV suşlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

BELİRTİLERİ

Kadınlarda, vulvada, vajinanın duvarlarında, dış genital organlarla anüs arasındaki alanda (halk dilinde apış arasında), anal kanalda ve servikste genital siğiller büyüyebilir.

Erkeklerde penis, torbalar (skrotum) veya anüsün ucu veya şaftında oluşabilir. Genital siğiller, enfekte bir kişiyle oral cinsel teması olan bir kişinin ağzında veya boğazında da gelişebilir.

Genital siğiller belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Genital bölgede küçük, ten rengi veya gri renkte şişlikler
 • Karnabahar benzeri bir şekil alan birbirine yakın birkaç siğil
 • Genital bölgede kaşıntı veya rahatsızlık
 • İlişki sırasında kanama

Genital siğil o kadar küçük ve düz olabilir ki çıplak gözle görülemezler. Bununla birlikte, bazen, genital siğiller büyük kümeler halinde çoğalabilirler.

Ne zaman doktora görünmeli?

Siz veya eşiniz veya partneriniz genital bölgede şişlikler veya siğiller gelişirse bir doktora görünün.

NEDENLERİ

İnsan papilloma virüsü (HPV) siğillere neden olur. Özellikle genital bölgeyi etkileyen 40’tan fazla farklı HPV suşu vardır. Genital HPV cinsel ilişki yoluyla yayılır. Aslında çoğu durumda, bağışıklık sistemi bu virüsü öldürür ve asla enfeksiyonun belirtileri veya semptomları gelişmez.

Risk faktörleri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde çalışanlar ve cinsel olarak aktif olan insanların hemen hemen hepsinin yaşamları boyunca bir noktada en az bir tür HPV ile enfekte olacağını tahmin etmek mümkündür. Enfeksiyon riskini artırabilecek faktörler şöyledir:

 • Birden fazla partnerle korunmasız seks yapmak
 • Cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon geçirmiş olmak
 • Cinsel tarihini bilmediğin bir eşle seks yapmak
 • Genç yaşta cinsel olarak aktif olmak

Komplikasyonlar

Genital siğil komplikasyonları şunları içerebilir:

Kanser. Rahim ağzı kanseri, genital HPV enfeksiyonu ile yakından bağlantılı olmuştur. Bazı HPV tipleri, vulva kanseri, anüs kanseri, penis kanseri ve ağız ve boğaz kanseri ile de ilişkilidir. İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu her zaman kansere yol açmaz, ancak özellikle HPV’nin daha yüksek riskli türlerine yakalandıysanız kadınların düzenli Pap testleri yaptırması yine de önemlidir.

Hamilelikteki sorunlar. Genital siğiller hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir. Siğiller genişleyebilir ve idrara çıkmayı zorlaştırabilir. Vajinal duvardaki siğiller vajinal dokuların doğum sırasında gerilme yeteneğini azaltabilir. Vulvada veya vajinadaki büyük siğiller doğum sırasında gerildiğinde kanama yapabilir. Nadiren, genital siğilleri olan bir anneye doğan bir bebek boğazında siğiller gelişebilir.

Önleme

Her seks yaptığınızda prezervatif kullanmak, genital siğillere yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Prezervatif kullanımı riskinizi azaltsa da, yüzde 100 etkili değildir. Hala genital siğillere yakalanma olasılığı vardır.

Aşılama

Gardasil olarak bilinen bir aşı, kansere neden olan dört HPV suşuna karşı koruma sağlar ve genital siğilleri önlemek için kullanılır. 2014 yılında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, dokuz HPV suşuna karşı koruyan Gardasil 9 adlı bir aşıyı onayladı.

Teşhis

Genital siğilleri tespit etmek genellikle zor olduğundan, doktorunuz siğilleri beyazlatmak için cinsel organlarınıza hafif bir asetik asit çözeltisi uygulayabilir. Daha sonra, onları özel bir büyüteç aleti, bir kolposkop ile görebilir.

Pap testleri

Pap testi nasıl yapılır?

Kadınlar için, genital siğillerin veya vajinal kanserin erken belirtilerinin vajinal ve servikal değişikliklerinin saptanmasına yardımcı olabilecek düzenli pelvik muayeneler ve Pap testlerinin yapılması önemlidir – bu genital HPV enfeksiyonunun olası bir komplikasyonudur.

Pap testi sırasında doktorunuz vajinanızı açık tutmak için spekulum adı verilen bir cihaz kullanacaktır. Daha sonra rahim ağzınızdan küçük bir hücre örneği toplamak için uzun saplı bir alet kullanacaktır – vajinanız ve uterusunuz arasındaki geçiş. Hücreler anormallikler için mikroskopla incelenir.

HPV testi
Rahim ağzı kanserine yalnızca birkaç tür genital HPV bağlanmıştır. Pap testi sırasında alınan rahim ağzı hücrelerinin bir örneği, kansere neden olan bu HPV suşları için test edilebilir.

Bu test genellikle 30 yaş ve üstü kadınlar için ayrılmıştır. Genç kadınlar için faydalı değildir çünkü bağışıklık sistemleri genellikle kansere neden olmayan genital HPV çeşitlerini tedavi görmeden öldürebilir.

Tedavi

Eğer siğiller size rahatsızlık vermiyorsa, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak belirtileriniz kaşıntı, yanma ve ağrıyı içeriyorsa veya gözle görülür siğiller duygusal ve sosyal açıdan sıkıntıya neden oluyorsa, doktorunuz ilaç veya ameliyatla bir salgını gidermenize yardımcı olabilir. Ancak, lezyonların tedaviden sonra geri gelmesi muhtemeldir. Virüsün kendisi için bir tedavi yoktur.

İlaçlar

Doğrudan cildinize uygulanabilen genital siğil tedavileri şunları içerir:

Imiquimod (Aldara, Zyclara). Bu krem ​​bağışıklık sisteminizin genital siğiller ile savaşma yeteneğini arttırmaya çalışır. Krem cildinizdeyken cinsel temastan kaçının. Bu krem prezervatifleri inceltebilir ve eşinizin cildini tahriş edebilir.

Olası bir yan etkisi derinin kızarıklığıdır. Diğer yan etkiler arasında kabarcıklar, vücut ağrıları, öksürük, döküntüler ve yorgunluk olabilir.

Podophyllin ve podofilox (Condylox). Podophyllin, genital siğil dokusunu yok eden, bitki bazlı bir reçinedir. Doktorunuz bu çözümü uygulamalıdır. Podofilox aynı aktif bileşiği içerir ve evde sizin tarafınızdan güvenle uygulanabilir.

Doktorunuz podofilox’un ilk uygulamasını uygulamak isteyebilir ve ilacın çevresindeki cildi tahriş etmesini önlemek için ihtiyati tedbirler önerecektir. Asla podofilox’u dahili olarak uygulamayın. Ek olarak, bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmemektedir. Yan etkileri hafif cilt tahrişini, yaraları veya ağrıyı içerebilir.

Trikloroasetik asit (TCA). Bu kimyasal işlem genital siğilleri yakar ve iç siğiller için kullanılabilir. Yan etkileri hafif cilt tahrişini, yaraları veya ağrıyı içerebilir.

Sinekatechinler (Veregen). Bu krem ​​anal kanal içinde veya çevresinde dış genital siğiller ve siğiller tedavisi için kullanılır. Yan etkiler genellikle hafiftir ve ciltte kızarıklık, kaşıntı veya yanma ve ağrı içerebilir.

Not: Genital siğil bir viral enfeksiyondur. Yani sebebi virüstür (HPV). Dolayısıyla toplumda yaygın olarak bilinen anti-bakteriyal kremlerin (Fucidin, Bactroban, Teramisin, vb.) genital siğillerde bir etkisi yoktur.

Cerrahi Tedavi Seçeneği

Büyük siğilleri, ilaçlara cevap vermeyen siğiller veya – hamileyseniz – doğum sırasında bebeğinizin maruz kalabileceği siğilleri gidermek için ameliyat gerekebilir. Cerrahi seçenekler şunları içerir:

 • Sıvı azotla dondurma (kriyoterapi). Dondurma, siğilinizin etrafında bir kabarcığın oluşmasına neden olarak çalışır. Cildiniz iyileştikçe lezyonlar kabarır ve yeni cildin görünmesini sağlar. Tekrarlanan kriyoterapi tedavilerine ihtiyacınız olabilir. Başlıca yan etkileri ağrı ve şişliği içerir.
 • Elektrokoter. Bu prosedür siğilleri yakmak için elektrik akımı kullanır. İşlemden sonra biraz ağrı ve şişlik olabilir.
 • Cerrahi eksizyon. Kökten çözüm. Doktorunuz siğilleri kesmek için özel aletler kullanabilir. Bu tedavi için lokal veya genel anesteziye ihtiyacınız olacak ve daha sonra biraz ağrı olabilir.
 • Lazer tedavisi. Yoğun bir ışık demeti kullanan bu yaklaşım pahalı olabilir ve genellikle çok kapsamlı ve tedavisi zor siğiller için ayrılmıştır. Yan etkileri yara izi ve ağrı içerebilir.

Ne Yapmamalı

 • Hamilelik sırasında imiquimod, podofilox veya podophyllin kullanmayın. Bu ajanlar hamilelik sırasında güvence altına alınmamıştır ve çok miktarda podofilin kullanıldığında rapor edilen birkaç toksisite vakası olmuştur.
 • Penis Siğili (Şekil-1) ile peniste oluşan “inci penil papüllerini” karıştırmayın (Şekil-2). Glans penisinin korona etrafındaki kubbe şeklinde veya saç şeklinde çıkıntılar, erkeklerin% 10’unda normal varyantlardır.
 • Diğer lezyonlarla condyloma acuminatum hastalığını karıştırmayın. Örneğin: Condylotata lata, Vulva mikropapillumatozu, Molluscum contagiosum ve Skuamöz hücreli karsinomu içerir. Lezyonlar tedaviye cevap vermiyorsa, biyopsiyi düşünün.
 • Tekrarlama bu hastalığın normal doğasında vardır. Hastalarla bu bilgiyi paylaşın.
Şekil-1: Penis Siğili
Şekil-1: Genital Penis Siğili
Şekil-2: inci penil papüllerini
Şekil-2: inci penil papüllerini


Yararlanan Kaynak: Op. Dr. Ertan Beyatlı - ertanbeyatli.com